Skip to main content

Získávání a uskladnění semen

Získáváním semen z plodů (např. papričky, …) můžete mít svoji oblíbenou rostlinu každý rok nebo semena skladovat až na několik let.
Pro semena si vybíráme zralé, až lehce přezrálé plody, u kterých je zralost semen již zaručena. Vybereme si ty nejkvalitnější rostliny s dobrou úrodou, odolností a bez deformací a jejich plody nám poté poslouží pro semena. Touto selekcí můžeme časem získat dokonalé rostliny, které chceme.
Po vybrání správných plodů plod opatrně rozkrojíme a semena z něj vyjmeme, ve většině případů již nemusíme semena dodatečně čistit. Poté semena rozprostřeme na síto/pečící papír a pozvolně sušíme při pokojové teplotě.

Semena s dužinou

V případě sbírání plodů rajčat, dýní, okurek atd.. je důležité, aby byla vyjmuta semena i s dužinou, dána do vody a ponechána 3-5 dní v teple. Začne proces fermentace a postupně se objeví plíseň. V tento moment semena oddělíme od dužiny, omyjeme vodou a dáme je sušit. Dužina vytváří chemikálie podporující klíčení a v případě ponechání semen moc dlouho by nám začala klíčit.

rajcata570x330

Lze použít např. i sušičku a usušit celý plod a po jeho rozdrcení vyjmout semena. Tato metoda je průmyslově hojně využívána, ale dochází k přesušení semen a klesá jejich klíčivost.

Suchá semena 

U suchých semen je získávání odlišné (petržel, aromatické bylinky, hrách, fazole, zelí atd..) Semena dozrávají nerovnoměrně po celé rostlině/květenství . Zralé plody/květenství odebereme a necháme je usušit na sítu či pečícím papíru. Semena postupně sama vypadají nebo je vytřepeme / vyloupneme.
Skladování semen provádíme v suchém a temném prostředí. Vlhkost by neměla přesáhnout max. 60%. Ideální je je uzavřít např. do krabičky či sáčku s uzávěrem a skladovat semena v lednici či na místě se stabilní teplotou.

V průběhu sušení semínka kontrolujte a při případném objevu skvrn na semínkách tato semínka odstraňte.
U sladkých paprik může dojít k opylení např. pálivou paprikou, potom může být vypěstovaná zelenina chuťově nelákavá. Já osobně se pěstování hybridů snažím vyhýbat.
Vyhněte se prosím sbírání semen hybridů a jejich dalšímu pěstování, tyto semena nezaručují stabilní vlastnosti rostliny. V případě, že semena kupujete, jsou hybridní semena od většiny slušných výrobců označena symbolem F1!

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *