Skip to main content

Úprava vody pro hydroponii

Příprava vody pro hydroponii

Pěstování rostlin, ať už hydroponicky nebo za použití zeminy jako substrátu, je vždy náročné na kvalitu vody. Pěstování v hlíně je o něco jednodušší, protože zemina je schopna vyrovnat chyby v úpravě vody a ochránit tak rostliny před vadnutím. Při hydroponickém pěstování se ale používají chemicky inertní pěstební média, která žádným způsobem neovlivní pH vody. Nesprávně upravená voda tak velmi rychle ovlivní vitalitu rostlin a může vést až k jejich úhynu.

Správně upravit vodu pro hydroponii není složité, ale vyžaduje to trochu cviku. Při prvních pokusech o úpravu vody se nebojte nezdaru, i přes všechny rady jistě párkrát přidáte kyseliny moc, časem ale správné dávkování dostanete do ruky. Nyní se dostaneme k samotnému postupu, jak vodu správně upravit. 

1. Připravte si vodu - přefiltrujte vodu, nebo ji nechte odstát
2. Přidejte hnojiva - řiďte se návodem na hnojivu, hodnotou EC nebo TDS podle tabulky
3. Důkladně promíchejte
4. Změřte pH roztoku
5. Pomalu upravujte pH, po přidání kyseliny/zásady promíchejte vodu. Pro ustálení hodnoty počkejte pár minut
6. V případě potřeby opakujte, postupujte po menších krocích
7. Provádějte kontrolní měření

 

Příprava vody

Pokud vodu pro rostliny berete z městské vodovodní sítě, mějte na paměti, že by se ke kořenům neměl dostat chlór, používaný k desinfekci vody. Tuto vodu nechte přes noc odstát, aby z ní co nejvíce přidaných látek vyprchalo.
Doporučujeme také využít vodního filtru nebo ještě lépe reverzní osmózu, která z vody odstraní dusičnany, dusitany, hořčík, vápník, chlór, kovy a veškeré další ionty, čímž změkčuje vodu až na nulovou tvrdost a výrazně snižuje množství škodlivých látek.

Nahnojení vody

Do odstáté nebo přefiltrované nejprve musíte přidat živiny. V závislosti na složení používaného hnojiva se totiž změní i pH upravované vody. Pokud nejprve upravíte pH vody, po přidání hnojiva se hodnota pravděpodobně zase vychýlí.
Na každém balení hnojiva je napsáno doporučené dávkování, správné nahnojení vody se měří EC metrem - měřičem koncentrace živin. Sestavili jsme pro vás přehlednou tabulku s hodnotami pH a EC pro nejčastěji pěstované rostliny, tabulku najdete zde.

V naší nabídce najdete 3 různé měřiče EC - hobby varianta, Hanna EC/TDS/teplota a Hanna pH/EC/TDS.

Úprava pH vody

Jakmile budete mít vodu správně nahnojenou, můžete přejít k úpravě pH. Pro změření hodnoty pH můžete použít buď kolorimetrický kapkový test nebo elektronický pH metr. Správné hodnoty pH živného roztoku u často pěstovaných rostlin hledejte zde.

Snížení pH

Pro snížení pH v období růstu používáme kyselinu dusičnou, v období květu kyselinu fosforečnou. S kyselinami zacházejte se zvýšenou opatrností a v ochranných latexových rukavicích, při kontaktu kyseliny s pokožkou může dojít k popálení. Pro pohodlné dávkování kyselin použijte dávkovač kapalin, kyseliny vždy přidávejte po malých dávkách a roztok promíchejte. Je dobré při úpravě pH nespěchat, roztoku trvá pár minut, než se hodnota pH ustálí. Provádějte i kontrolní měření po delší době, pH vody s vyšším obsahem vápníku má tendenci po čase stoupat.

Zvýšení pH

Ke zvýšení pH se používá hydroxid draselný. Použijte ho ale pouze v případě, že má vaše zdrojová voda nižší pH, než potřebujete. Nikdy nemíchejte v jednom živném roztoku kyselinu i hydroxid zároveň! V případě, že se vám povede vytvořit příliš kyselý roztok zvyšte pH naředěním roztoku čistou, neupravovanou vodou.

V naší nabídce najdete 4 různé testery pH - kolorimetrický kapkový test, hobby varianta, Hanna pH metr, Hanna COMBO pH/EC/TDS

Kontrolní měření

Provádějte pravidelná kontrolní měření živného roztoku. Chybovat může každý, ale při pěstování rostlin vás i malá chyba může stát celou úrodu. Čím kvalitnější vodu rostlinám poskytnete, tím zdravější a rychlejší bude růst a i úroda bude vyšší.

Máte dotaz k postupu úpravy vody pro hydroponii? Napište nám ho do komentářů!

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *