Skip to main content

Technologie

Při vývoji a výrobě interiérových hydroponických zahrad se opíráme nejen o vlastní letité zkušenosti s pěstování rostlin v umělých prostředích, ale i o nejnovější technologie. Jednotlivé komponenty zahrad jsou pečlivě vybrány a otestovány tak, aby jako celek přinášely jejich majiteli nejenom užitek ve formě stále čerstvých bylin a plodů, ale i radost z moderního způsobu pěstování rostlin, a to vše s minimem práce a starostí.

Pro dosažení maximální efektivity pěstování je důležité vytvořit rostlinám ideální podmínky pro zdravý a rychlý růst.

Technologie interiérových zahrad
Technologická novinka interiérová zahrada
Zahrada jako kuchyňský spotřebič

GROWLIGHT Farmer – Inteligentní řízení pěstování rostlin

Mozkem zahrad je námi zkonstruovaná řídicí jednotka. Ta pomocí senzorů rozmístěných v zahradě upravuje rostlinám podmínky k růstu tak, aby byly co nejideálnější. Jednotka automaticky ovládá osvětlení, závlahu a reguluje teplotu a vlhkost zahrady i živného roztoku.

Pro hydroponii je zásadně správně upravená a nahnojená voda. V průběhu roku 2017 představíme rozšíření řídicí jednotky GROWLIGHT Farmer o automatickou úpravu pH a EC živného roztoku. Řídicí jednotka za Vás upraví vodě pH a nahnojí jí přesně pro rostliny, které právě pěstujete.

Jednotka se nastavuje pomocí jednoduché mobilní aplikace. Automatické ovládání zahrady eliminuje nejčastější problém pěstování rostliny - lidský faktor. Můžete tak v klidu odjet na dovolenou bez starostí o Vaše rostliny.

Hydroponie

Hydroponie je nejefektivnějším způsobem pěstování rostlin. Rostliny jsou pěstovány bez použití zeminy jako substrátu. Pěstební plochy jsou v pravidelných intervalech několikrát denně automaticky zavlažovány, rostliny tedy mají stálý přístup k živinám a díky vzdušnosti substrátu se ke kořenům dostane dostatek vzduchu. To zvýší rychlost růstu a celkový výnos z pěstování.

Hydroponie je pěstování rostlin bez špíny. Je vhodná pro alergiky, absence hlíny snižuje možnost výskytu škůdců, plísní, plevelů a houbových chorob. Proto je tato pěstební metoda velmi vhodná do domácností i komerční prostory.

Přesné dávkování vody výrazně sníží spotřebu vody a hnojiv. Nastavení zálivky v zahradách je velmi intuitivní tak, aby byla rostlinám zaručena dostatečná vláha.

Pěstební médium

Zvolit si můžete ze 3 základních typů substrátu - keramzit, kokosová drť nebo rašelinová směs.

V našich zahradách používáme nejčastěji keramzit, který je schopný absorbovat až z 90% svého objemu vodu, což sníží vodní hladinu v pěstební nádrži a tím omezí bujení řas a zahnívání kořenů. Vyrábí se tepelnou expanzí jílu ve formě malých kuliček, které zaručují dostatečný přísun vzduchu ke kořenům. Při doteku nešpiní, je tak vhodný do zahrad v místech, kde je špína nežádoucí.

Alternativou keramzitu je kokosová drť, která je vizuálně velmi podobná zemině, svými vlastnostmi se ale řadí mezi hydroponická pěstební média. Kokosové substráty jsou vyrobeny z vláken kokosových ořechů. Ty se drtí, vyperou, sterilizují a obohatí o užitečné bakterie. Mezi hlavní výhody oproti zemině patří jeho lehkost, vzdušnost, nasákavost a prostupnost. Ke kořenům, které snadno substrátem prorůstají, se dostane i dostatek vzduchu. Pokud kokosový substrát nenecháte zcela vyschnout, je možné prodloužit jeho životnost na půl až třičtvrtě roku.

Mezi další substráty, které mohou být v zahradách použity patří pemza, perlit, lávové a písčité substráty.

GROWLIGHT LED pěstební osvětlení pro rostliny

Dostatek kvalitního světla je elementární potřebou rostliny. Pro naše zahrady používáme nejmodernější typ LED diod. Každá dioda obsahuje celé světelné spektrum potřebné pro zdravý a rychlý růst rostlin. Diody s plným světelným spektrem nejsou pouze alternativou slunečnímu záření či běžně používaných HPS výbojek, jedná se o dokonalejší a efektivnější typ osvětlení pro rostliny.

K dokonalému osvětlení rostlin je díky efektivitě nových LED diod zapotřebí výrazně nižšího výkonu s nízkou spotřebou elektrické energie, a tedy i nízkými provozními náklady. Rozmístění diod nad celou pěstební plochu zajišťuje ideální světelné podmínky v celé zahradě. Každá LED dioda má svou směrovou optiku pro větší intenzitu světelné energie i ve větší vzdálenosti světla od rostliny. Životnost námi používaných LED diod je cca 50 000 hodin.

Více informací o tom, jak rostlina přijímá a zpracovává světelnou energii z LED pěstebního osvětlení, najdete ZDE

3D tisk

Různé komponenty našich zahrad, světel i ovládacích jednotek jsou vyráběny pomocí 3D tisku z různých materiálů dle jejich použití. 3D tiskárna nám umožňuje neomezovat se pouze na běžně dostupné komponenty, konstrukční a designové prvky. Díky této technologii můžeme realizovat Vaše náročné požadavky, umožňuje nám z každého výrobku vytvořit originál.

Jsme schopni tisknout z široké řady materiálů, pro naše výrobky nejčastěji používáme materiály ABS, ABS-T, PLA, PET a PET-G. K dispozici máme i širokou škálu barev.