Skip to main content

Semínkovna

Semínkovna, místo pro sdílení osiva. 

Naše Semínkovna, která od loňského roku slouží všem milým a ochotným pěstitelům udržovat naše původní plodiny. Slouží i těm, kteří chtějí pěstovat nehybridní rostliny, ušetřit na osivu a také pěstovat již téměř zapomenuté druhy, které často zahrádkáři střeží jako poklad.

Prvni_seminkovna

Naše semínkovna je místem, kam může každý přinést a nebo si odnést semínka rostlin, které sám pěstuje či by pěstovat chtěl. Je založena na principu sdílení, kdy věříme, že po úspěšné sklizni vlastních semen se s nimi opět podělíte.

Fungujeme vlastně jako taková knihovna s tím rozdílem, že u nás nic neplatíte a vracíte vždy až po vlastní sklizni. Jsme rádi za každou Vaší podporu, každé semínko, které k nám přinesete udělá radost někomu jinému a vrátí kus života do naší přírody.

Nyní je naše semínkovna v úplném začátku, a proto prosíme všechny, kteří mají semínka, o která jsou ochotni se podělit, ať neváhají a kontaktují nás, či se za námi osobně zastaví.

Rádi poznáme každého, kdo má kladný vztah k přírodě a jde mu o její zachování v původní funkci a kráse. Děkujeme Vám za Vaši podporu!

fruit-200473_1280Jaká semínka sdílet

Sdílíme veškerá semena původních rostlin, ať se jedná o květiny, obiloviny či jiné rostliny. Sdílíme jak jedlé tak okrasné či léčivé rostliny, ale nebráníme se žádnému původnímu druhu.

Osivo, které přinesete musí být zdravé (bez plísní), reprodukovatelné a označené. Neměly byste sdílet semena hybridních rostlin (většinou označená jako F1), jelikož semena z rostlin nezaručují vlastnosti předchozí generace. Nenoste, prosím, semena geneticky modifikovaných plodin (GMO).

Nepoužívejte, prosím, chemické postřiky, které mohou v semenech zůstat a předat poškození dalším generacím (zvýšené náchylnosti atd…). V případě, že nemáte na semínka vhodný obal, přineste je k nám a my je přebalíme.

Jak získat a skladovat semínka se dozvíte v článku v našem Blogu.

Pravidla semínkovny

Jak využívat Semínkovnu?

Naše Semínkovna funguje jako místo, pro bezplatné sdílení osiva. Je určena pro všechny zahrádkáře a pěstitele, kteří mají zájem na zachování tradičních odrůd rostlin. Získání semen z naší Semínkovny není nic složitého, stačí přijít a vybrat si. Dejte nám ale vědět, kdy chcete přijít emailem nebo telefonicky. Často vyjíždíme za klienty a dodavateli a nemuseli byste nás v Semínkovně zastihnout.

Musím vrátit stejné osivo, co si ze Semínkovny beru?

Ne, nemusíte. Pokud se Vám úroda nezdaří a nebudete nám moci vrátit stejný druh semínek, nic se neděje. Chápeme, že ne vždy se zadaří a semínka se neurodí. Budeme ale rádi, pokud se s námi  podělíte o jiný druh semen a rozšíříte tak nabídku a pestrost Semínkovny. Každá další odrůda je pro Semínkovnu hnacím motorem, třeba odrůda, co dělala radost Vám, udělá radost ještě někomu dalšímu.

Co když nevím, jak na to?

Než se pustíte do pěstování nějaké rostliny za účelem semenaření, je dobré dopředu vědět, jestli je na to vhodná a jakým způsobem se semena sklízí. Informace můžete hledat v našem článku Jak semena získat a skladovat, v doporučené semenářské literatuře, nebo se za námi v Semínkovně zastavte, milerádi Vám poradíme.

Jak mám semínka do Semínkovny připravit?

Semínka skladujeme v igelitových sáčcích, můžete je však přinést třeba v obálce, novinách nebo v papírovém sáčku. Na obal nebo na kousek papíru přímo k semínkům, napište název odrůdy, rok a místo sběru. Oceníme i další informace o odrůdě, jako třeba vlastní postup pěstování, vlastnosti odrůdy, nebo rodinné a babské recepty.

Jsme součástí iniciativy Semínkovna

logo_1691777_print