Skip to main content

Řízkování bylin v několika jednoduchých krocích

Většinu rostlin je možné množit řízkováním. Je to čistý, rychlý a jednoduchý způsob který zvládne i začátečník. Oblíbené bylinky jako například mátu, stévii, oregáno, bazalku, rozmarýn, tymián a podobně, si můžete snadno namnožit a být připraveni na začínající vegetační období.

Připravili jsme pro vás stručný návod v několika krocích.

1. Potřebné příslušenství

- vzrostlou rostlinu, kterou chceme množit (mateční rostlina)

- sadbovací kostku z minerální vaty (rockwool), kostku Root riot nebo kokosovou drť, či jiný substrát.

- sadbovač na kostky, hydroponický košíček, malý květináč, či kelímek na substrát a kokos

- ostré nůžky a nůž – je důležité aby byly čisté

- kořenový stimulátor v prášku nebo gelu (lze i bez něj, pak koření pomaleji)

- malý skleníček, kus igelitového pytle, kelímek nebo PET lahev pro vytvoření mini skleníku

2. Výběr výhonku vhodného pro řízek

Pokud chceme mateční rostlinu zachovat a případně zvýšit její produkci, je potřeba vhodně zastřihnout její výhonek tak, aby mohla pokračovat v růstu. To znamená těch, které se větví, řízek ustřihneme nůžkami těsně nad rozvětvením. U bylin, které rostou v trsech je ideální sestřihnout u spodku porostu. Pro řízkování vybírejte nezdřevnatělé a svěží části rostliny.

3. Seříznout a namazat

Vybrané výhonky je třeba po ustřižení uchovat ve vlhkém sáčku, nebo je rovnou zpracovávat. Ostrým a čistým nožem seřízneme stonek řízku šikmo pod úhlem zhruba 45º a namočíme takto seříznutý konec do kořenícího gelu (může být i bez něj). Řez by měl být opět kousek za posledním rozvětvením, kde řízek nejjednodušeji pustí kořínky. Řízek zapíchnete do sadbovací kostky, tak aby se seříznutý konec nepoškodil. Kostku následně vložíme do sadbovače, nebo do nádobky se substrátem, či kokosem. Stonek by měl být přibližně 2 cm hluboko v sadbovacím médiu.

4. Vláha, světlo a sledování

Zasazené výhonky vložíme do skleníčku, nemáme-li ho, vyrobíme si jej z PET lahve nebo igelitu. Při výrobě vlastního skleníku je třeba dbát na to, aby měl malé průduchy
pro čerstvý vzduch, který je pro rostlinky také důležitý. V pařeništi je důležité udržovat vysokou vlhkost vzduchu kolem 70 – 80%. Pak už jen stačí hlídat, aby rostlinky u stonku nezahnívaly a zároveň měly dostatečně vlhké kořenící médium. Po cca 7 až 10 dnech (podle druhu rostliny) kontrolujeme, zda nám z pěstebního média začínají vylézat kořínky. Pro tento účel jsou velmi vhodné právě sadbovací kostky z minerální vaty, které je možné jednoduše vyjmout ze sadbovače a zkontrolovat růst nových kořínků.

5. Hotové zakořeněné zasadíme

Naše řízky jsou již několik dní zakořeněné, to znamená, že mají již více než jen několik malých kořínku, ale prorostly již ve vetší kořenový bal (většinou po cca 2 – 3 týdnech od zasazení). Můžeme tedy přejít k zasazení našich nových namnožených bylinek. Zde záleží je na Vás jaký druh substrátu, nebo způsobu pěstování zvolíte. V dnešní době moderního zahradničení můžete objevit i spoustu nových způsobů, než jen hlína a květináč. Existují různé druhy směsí nahrazující substráty jako je například kokosová drť, perlit, apod. Jedna z výhod kostek z minerální vaty je, že je použitelná pro množení a rostlinek pro všechny zmíněné druhy pěstebních metod.

FacebookpinterestFacebookpinterest

2 thoughts to “Řízkování bylin v několika jednoduchých krocích”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *