Skip to main content

Od řízku k rozvětvené rostlině

Z našich článků jste se již dozvěděli, jak správně namnožit rostlinu metodou řízkování, nyní si vysvětlíme, jak ze zakořeněného řízku vytvořit rozvětvenou košatou plodící rostlinu.

Začněte od prvního patra

Od řízkování uběhlo asi čtrnáct dní a nová sazenička už má dostatečný kořenový bal, že můžeme začít se zastřiháváním. Kdykoliv rostlině zastřihnutím zastavíte růst, zareaguje obražením novými patry. Proto je vhodné již od počátku z řízku tvarovat rozvětvenou rostlinu. Sazeničce vždy nechte alespoň jedno zelené patro, šikmý střih proveďte 3-4 mm nad patrem.

Pro začátek dobré

Po 1-2 týdnech rostlina zase doroste do velikosti, kdy můžeme pokračovat v jejím tvarování. Na fotce je vidět, že ze sadbovací kostky vyraší další stonky z bývalého patra listů uvnitř. Z jednoho stvolu máme tedy po necelém měsíci po řízkování stvoly čtyři, tedy čtyři další potenciální sazeničky. Mějte na paměti, že čím více bylinky stříháte, tím více a lépe rostou.

 

Znovu a znovu dokola

Nic nového už nás nečeká. Rostlinku zastřihujte pravidelně, bude se hezky rozrůstat pro další množení nebo spotřebu. Taková sklenice vody s mátou po probuzení vám nejenom doplní po noci do těla tekutiny, ale pomůže vám i pomalu tvarovat bylinku do široce rozvětvené rostliny s bohatou korunou plnou voňavých lístků. Čím víme stříháte, tím více sklízíte.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *