Skip to main content

Měření pH a EC živného roztoku

Každá rostlina má jiné nároky na kyselost vody a množství živin rozpuštěných v ní. Chcete-li, aby vaše rostliny prosperovaly, musíte jim dodávat správně upravenou vodu.  Nejprve se podíváme na to, co zkratky jako pH, EC, TDS a ppm vlastně znamenají.

Než se dostaneme k jednotlivým hodnotám, vyjasníme si, proč nás v hydroponii tyto hodnoty zajímají. Při tradičním pěstování spoléháme na přírodu a přirozenou tvorbu živin. V hydroponii, jejíž základním zdrojem je čistá voda musíme sledovat nejen množství rozpuštěných živin (EC), tak kyselost vody, kterou za nás jinak upraví zemina.

pH

 

pH (potencial of hydrogen, potenicál vodíku) určuje kyselost/zásaditost roztoku na stupnici 0-14. jako neutrální hodnotu považujeme 7,0, hodnoty 0-6,9 jsou kyselé, hodnoty 7,1-14 zásadité. Rostliny nejčastěji potřebují mírně kyselou vodu o pH 5,5-6,5.

 

EC/TDS

EC (electrical conductivity) značí elektronickou vodivost roztoku. Měření živného roztoku ukáže množství živných solí rozpuštěných v živném roztoku. Mnohým pěstitelům plete hlavu, jaký je rozdíl mezi EC [μS/cm] a TDS [ppm]. Zkratka TDS (Total Dissolved Solids) značí množství rozpuštěných pevných látek v jednotce ppm. Na trhu jsou ale k dostání EC metry, TDS metry, EC/TDS metry a pěstitelé často neví, který z nich je pro ně ten správný.

Pro přidávání živin do živného roztoku je důležitější údaj EC v [μS/cm]. TDS metry měří taky EC [μS/cm], hodnota je ale po změření automaticky převedena do jednotek ppm. Každý výrobce ale převádí změřené mikrosiemensy na jednotky ppm podle jiných konverzních faktorů, změřené hodnoty ppm se tedy liší přístroj od přístroje. Hodnota TDS [ppm] je nám tedy užitečná především pro sledování denních změn EC, ale pro samotné nahnojení vody je tento údaj nevhodný.

Čím měřit pH živného roztoku?

Nejdostupnější způsob jak měřit pH živného roztoku je kolorimetrický kapkový test. Testovací nádobku způli naplníte živným roztokem a přidáte 3 kapky pH indikátoru, Promíchejte a porovnejte s barevnou stupnicí. Měření je kvůli odečítání hodnoty z barevné stupnice spíše orientační, lahvička pH indikátoru vydrží cca na 100 měření.

Nejlepší poměr cena/výkon najdete u kombinovaného pH/EC/Temp měřáku IVORYI Green. Jedním testerem změříte všechny důležité hodnoty, čtení jde z velkého podsvíceného LCD displeje samo. Životnost zařízení navíc prodloužíte použitím náhradní výměnné sondy. Provozní náklady, pořizovací cena i možnost 1 až 3 bodové kalibrace dělá z IVORYI Green ideální univerzální měřák pro hydroponii.

Při rekreačním pěstování rostlin vám dobře poslouží i digitální Adwa pH metr. Měřič je dodávaný se sadou na prvotní manuální kalibraci. Sonda hobby pH metru není vyměnitelná, vydrží vám při běžném používání přibližně půl roku. Při delším používání i s průběžnou manuální kalibrací může měřit nepřesně.

Na evropském trhu je jako doma značka přístrojů Hanna, buď samostatný pH tester nebo  kombinovaný pH/EC/TDS/TEMP tester. Oba mají vyměnitelné sondy, po uplynutí cca roční životnost sondy nemusíte kupovat nový přístroj, stačí jen vyměnit sondu. Přístroje Hanna jsou vodotěsné a plavou na hladině a mají jedno nebo dvoubodovou autokalibraci pomocí standardních puffrů.

Čím měřit EC živného roztoku

Pro měření konduktivity při rekreačním pěstování rostlin postačí ADWA EC měřič s životností nevýměnné sondy do 1 roku používání. Možnost výměny sondy umožňují přístroje IVORYI a Hanna, stejně jako rychlou automatickou kalibraci s kalibračním roztokem 1,413 mS/cm. Pro měření konduktivity používáme kominovaný pH/EC/Temp IVORYI Green slouží buď EC/TDS/TEMP tester nebo kombinovaný tester pH/EC/TDS/TEMP. Pro profesionální přesné měření doporučujeme pořídit uživatelsky příjemnější a přesnější přístroje Hanna.

FacebookpinterestFacebookpinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *